High-Efficiency Semi-Automatic Labeling Machine with Vacuum Generator Technology Innovative Labeling Machine with Advanced Vacuum Generator System
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1 Year |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MS-MT60C
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Application
- Cosmetics, Drinks, Cleaning, Detergent, Skin Care Products, Hair Care Products, Oil, Tea, Vegetable, Fruit, Fish, Meat, Snack, Rice, Flour, Seasoning, Dairy Products
- Type
- Sticker Labeling Machine
- Driven Type
- Electric
- Classification
- Semi Automatic Labeler Plane
- Weight
- 40kg
- Voltage
- AC 220V
- Printer Technology
- Ribbon Coding Machine
- Labeling Speed
- 25-50 Per/Min
- Labeling Accuracy
- ±0.5mm
- Bottle Diameter
- 18-150mm
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 650*450*450mm
- Trademark
- MINSSINE
- Origin
- Anhui, China
Product Description
Model: MS-MT60C
Innovative Semi-Automatic Flat Lamination
Certified CE Assurance
Precision at Its Finest: Label Deviation <+0.5mm
Versatile Range: Accommodates Diameters from 18-150mm
Adjustable for Various Bottle Sizes and Positions, Ensures Wrinkle-Free and Bubble-Free Labels
Integrated Coding Machine: Simultaneously Print Date and Batch Number with Labeling

| Model: | MS-MT60C |
| Voltage: | AC 220V 50-60HZ |
| Power : | 60W |
| Machine Dimensions: | 650*450*450mm |
| Machine weight: | 40kg |
| Labeling Method: | Real-time Printing of Labels |
| Tag Speed: | 25-50per /min |
| Tag Accuracy. | ± 0.5mm |
| Product Height | 2-80 mm |
| Tag size | Length :20-70mm Width:30-100mm |
| Minimum label roll inner diameter | ≥75 mm |
| Maximum label roll diameter | ≤260mm |

Hefei Minssine Packaging Technology Co., Ltd. (Minssine) is a pioneering leader in the vibrant marking and packaging technology industry. With an unwavering commitment to innovation, Minssine shines as a premier manufacturer and supplier of state-of-the-art marking and packaging solutions, setting new industry benchmarks with excellence.
Minssine proudly excels in crafting high-quality marking solutions, prominently showcasing advanced thermal inkjet printers and sophisticated laser marking machines. Our exceptional packaging equipment portfolio features automatic strapping machines, versatile labeling machines, and efficient carton sealing machines, complemented by an extensive array of consumables and accessories. Serving a diverse array of sectors including printing, packaging, food, cosmetics, medicine, equipment, wires, cables, and beyond, we customize solutions to meet various unique requirements.
At Minssine, our cutting-edge R&D team fuels our extensive product repertoire, backed by a formidable after-sales support system. Anchored in pioneering technology and profound customer insight, we follow our guiding mantra: "Product First, Quality-Based, Service Supreme." We continually enhance and refine our offerings to deliver bespoke services that not only fulfill but surpass customer expectations, fostering enduring satisfaction and loyalty.
To our valued customers, we express our deepest gratitude. Minssine is steadfast in delivering the most appropriate marking and packaging solutions globally, driven by professional integrity and unparalleled expertise. Our relentless pursuit of excellence ensures that superior quality products and services remain the foundation of our unwavering commitment.



Q1: Are you a factory or a trading company?
A1: We are factory manufacturing packaging machines and weprovide perfect OEM and after-saleservice.
Q2: Can you send me the video to show how the machine works?
A2: Certainly, we have made video of every machine .
Q3: How can l know your machine works well?
A3: Before delivery, we shall test the machine working condition for you.
Q4: How can l know your machine is designed for my product?
A4: You can send us samples of your product and we test it on machine.
Q5: What payment terms can you accept?
A5: T/T, L/C, D/P, D/A, MoneyGram, Credit card, paypal, Western Union, etc
Q6: Do you have a CE certificate?
A6: For every model of machine, it has a CE certificate
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Labeling Machine
- Others Labeling Machine
- High-Efficiency Semi-Automatic Labeling Machine with Vacuum Generator Technology Innovative Labeling Machine with Advanced Vacuum Generator System