Newest Industrial Ink Jet Printer Date Logo Batch Code Printing Machine Automatic Cleaning Cij Printer Cable Label Plastic
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1 Year |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MS-700M
- Type
- Demand for Ink Coding Machine
- Usage
- Daily Industrial, Chemical Products, Drug, Food
- Automatic Grade
- Automatic
- Principle of Classification
- Continue Ink Jet Printer
- Application of Classification
- Ink Jet Printer
- Working Patterns
- On-Line
- Supplies
- Ink
- Packaging
- Box
- Printing Lines
- 1-4 Lines
- Dots Height
- 2-18mm
- Printing Speed
- 1000 Dots/S (8*8)
- Power Supply Voltage
- AC220V 50Hz150va
- Dimensions
- 360*290*330mm
- Weight
- 27kg
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 360*290*330mm
- Trademark
- MINSSINE
- Origin
- Anhui, China
Product Description
Auto Intelligent Small Dots Inkjet Printer
High-definition dot matrix printing
Spray concave and convex surface/curved surface
Self-cleaning saves ink
Convenient operation Stable and reliable







| Model: | MS-700M |
| Printing Height: | Within the range of 10-30mm,the maximum distance from the nozzle to the object is 30mm |
| Printing Lines: | 1-4 lines |
| Dots Height: | 2-18mm |
| Printing Speed : | 1000 dots/s (8*8) |
| Printing Content: | Date, time, batch number, serial number |
| Printing Direction: | Correct,Contrary,Down,inverted |
| Printing Hose: | About 220cm |
| Printing Material: | Metal, plastic, glass, ceramic, paper, wood, pipelinesand building material surfaces, etc. |
| Power Supply Voltage: | AC220V 50Hz150VA |
| Bracket Height: | About 136cm |
| Device lnterface: | Sensors, encoders |
| Dimensions: | 360*290*330mm |
| Weight: | 27kg |



Hefei Minssine Packaging Technology Co., Ltd. (Minssine) stands as a beacon of innovation in the marking and packaging industry. Known for its inventive prowess, Minssine consistently leads the market with top-tier solutions that set new standards in excellence. With a strong focus on innovation, we are proud to be among the elite manufacturers and distributors revolutionizing the world of marking and packaging.
Minssine is synonymous with excellence in marking solutions, offering cutting-edge thermal inkjet printers and precisely engineered laser marking machines. Seamlessly integrated with our comprehensive packaging machinery lineup, our offerings include high-end automatic strapping machines, cutting-edge labeling units, and exceptionally efficient carton sealing devices. Serving an array of industries like printing, packaging, food, cosmetics, and pharmaceuticals, our vast range of consumables and accessories provides all-encompassing solutions.
Driven by a pioneering R&D team and a broad product spectrum, Minssine excels with an unparalleled after-sales service network. Propelled by innovative technology, profound customer insights, and our foundational values of 'Product first, Quality-focused, Service Supreme,' we exceed expectations with cutting-edge products and personalized services, distinguishing us in the competitive landscape.
Our celebrated clientele is integral to our achievements. With a steadfast dedication to excellence, Minssine is focused on providing tailor-made marking and packaging solutions globally, marked by professionalism and exceptional craftsmanship. Our relentless quest for perfection ensures our world-class offerings and services are the essence of our mission.
TEAM COOPERATION


Q1: Which belt does the strapping machine use?
A1: PET and PP.
Q2: Can the battery be removed?
A2: Yes.
Q3: What is the width of the band?
A3: 13-16 mm.
Q4: Why should I choose your product?
A4: Our products are of high quality and low price.
Q5: What payment terms can you accept?
A5: T/T, L/C, D/P, D/A, MoneyGram, Credit card, paypal, Western Union, etc
Q6: Do you have a chief executive?
A6: Yes, we do.
Q7:A Can you provide any other good services?
A7: Yes, we can provide good after-sales service and fast delivery, and we offer a 12-month warranty on all products, except man-made damage.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Batch Coding Machine
- Others Batch Coding Machine
- Newest Industrial Ink Jet Printer Date Logo Batch Code Printing Machine Automatic Cleaning Cij Printer Cable Label Plastic