Automatic XP600 Tij Logo Printer New Condition Conveyor Machine for Tissue Plastic Bags Egg Printing Flexible Batch Date Coding
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1 Year |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MS-YC80plus
- Type
- Thermal Foam Coding Machine
- Usage
- Daily Industrial, Chemical Products, Drug, Food
- Automatic Grade
- Automatic
- Principle of Classification
- Thermal Inkjet Technolog
- Application of Classification
- Ink Jet Printer
- Working Patterns
- On-Line
- Supplies
- Ink
- Packaging
- Box
- Print Resolution
- 600dpi
- Print Speed
- 50 m/min
- Package Size
- 61*36*38.5 cm
- Gross Weight
- 14 kg
- Ink Type
- Fast Dry Ink
- Printing Distance
- 2-5mm
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 610*360*385mm
- Trademark
- MINSSINE
- Origin
- Anhui, China
Product Description
Conveyor printer integrated machine
4.3 inch smart touch screene
Support multi-language
Easy to edit content
U disk import file
High definition inkjet printing





| Model: | MS-YC80Plus |
| Printing height: | 2-12.7mm |
| Nozzle type: | TlJ 2.5 Thermal Foaming Nozzle |
| Printing distance: | 2-5mm |
| Printing accuracy: | 600DPI |
| Printing content: | Text, Time. Count, Logo, Variable barcode/QR code.Serial number. etc. |
| Printing materials: | Cardboard, Plastic, Metal. Cables. Pipes, Glass.Electronic Components, etc. |
| Ink cartridge type: | Solvent-based ink/42ml. Water-based ink/42ml |
| Ink cartridge color: | Black, Red. Blue. Green. Yellow, White.Invisible ink (UV light readable) |
| Screen size: | 4.3 inch smart capacitive screen |
| External interface: | Photoelectric sensorinterface. Encoder interface, USB interface |
| Body material: | Metal. |
| Machine size: | 610mmx360mmx385mm |
| Supported languages: |
Chinese,English, ltalian, Russian, French. Spanish, Portu-guese.Arabic,German, Japanese, Korean, Thai, etc. |
| Power adapter: | 100-240V AC INPUT. 24V/2.5A DC OUTPUT |
| Working environ-ment: | Temperature 5-35 °C/Humidity 10-90%RH |




Hefei Minssine Packaging Technology Co., Ltd. (Minssine) stands at the forefront of the marking and packaging technology industry. Committed to technological innovation, Minssine is a distinguished manufacturer and provider of marking and packaging solutions.
Minssine excels in the production of marking products, prominently featuring thermal inkjet printers and laser marking machines. Complementing these are our advanced packaging equipment, including automatic strapping machines, labeling machines, and carton sealing machines, alongside a variety of consumables and accessories. Our solutions cater to an extensive array of sectors such as printing, packaging, food, cosmetics, medicine, equipment, wires and cables, and more.
At Minssine, we pride ourselves on our first-class R&D team and a comprehensive product lineup, supported by a robust after-sales platform. Our foundation is built on cutting-edge technology, a deep understanding of customer needs, and an unwavering commitment to our motto: "Product first, Quality-based, Service Supreme." We continually innovate and upgrade our offerings to provide bespoke services that delight our customers.
We extend heartfelt gratitude to all our customers. Minssine is dedicated to delivering the most suitable marking and packaging solutions worldwide, driven by a professional ethos and exceptional skill quality. We are relentless in our pursuit of excellence, ensuring that high-quality products and services remain our lifeblood.


Q1: Can this printer print large characters?
A1: maxinum font height 12.7mm / 25.4mm
Q2: What is the printing distance between the printer's print head and the material?
A2: Between 2 and 5 mm is better.
Q3: How long does it take for ink to dry?
A3: About 3-5 seconds.
Q4: Why should I choose your product?
A4: Our products are of high quality and low price.
Q5: What payment terms can you accept?
A5: T/T, L/C, D/P, D/A, MoneyGram, Credit card, paypal, Western Union, etc
Q6: Do you have a chief executive?
A6: Yes, we do.
Q7:A Can you provide any other good services?
A7: Yes, we can provide good after-sales service and fast delivery, and we offer a 12-month warranty on all products, except man-made damage.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Batch Coding Machine
- Others Batch Coding Machine
- Automatic XP600 Tij Logo Printer New Condition Conveyor Machine for Tissue Plastic Bags Egg Printing Flexible Batch Date Coding
Related Categories
Hot Searches
- Plastic Bag Printing Factories
- Printing Machine Factories
- Plastic Printing Machine Factories
- Bag Printing Machine Factories
- Coding Printer
- Coding Machine Printer
- Tto Printer Coding Machine
- Date Coding Printer Machine
- Batch Coding Machine Handheld Inkjet Printer
- Transmission and Inkjet Coding Integrated Bulkbuy